Modüler Bant Sistemleri

Modüler Bant Sistemleri

Modüler bant sistemleri genel olarak birbirine bağlı minik parçalardan oluşan bant sistemleridir. Sanayinin tüm alanında kullanılan modüler bant sistemler, geniş kullanım avantajları ile son yılların en çok tercih edilen sistemlerinden biridir.

Modüler bant sistemleri kolay kullanım avantajları ile özellikle son yıllarda üretim firmalarının en çok tercih ettiği bant sistemlerinden biridir. Taşınması gereken malzemenin ağırlık ve ebatlarına uygun tasarlanabilmesi, sanayinin her alanında kullanılmasına imkan sağlıyor.

Modüler Bant Sistemlerinin Kullanım Alanları Nelerdir?

Modüler konveyör sistemleri genel olarak tüm sanayi endüstrisinde tercih edilmektedir. Özellikle gıda sanayisinde, üretilen gıda ürünlerinin bir prosesten diğer prosese taşınmasında firmalara çeşitli imkanlar sunmaktadır.

Modüler konveyörler, birbirine geçecek şekilde tasarlanan ufak parçalardan oluşmaktadır. Bu sayede bandın kalınlık ve genişlik ebatları istenildiği gibi yeniden düzenlenebilir. Bant üzerinde taşınması gereken ürünün ebatlarına ve ağırlığına bağlı olarak modüler bantlarda anlık değişimler sadece birkaç saat içerisinde gerçekleştirilerek bant istenilen kullanıma uygun hale getirilebilir.

Modüler bant sistemlerinin birbirine geçirilerek kullanılan ufak parçalardan oluşması, yük kapasitesini oldukça arttırmaktadır. Klasik konveyör bantlar, tek bir parçadan oluştuğu için ağır yükler bandın bir parçasına yüklense de tüm bandın esnemesine neden olmaktadır. Ancak modüler bant sistemlerinde kullanılan ufak parçaların her biri ağırlığı kendi içerisinde paylaşarak tüm banda yükün dağılmasını engelliyor. Bu sayede bantlar, en ağır yükleri taşıyabilen pratik cihazlara dönüşüyor.

Modüler Bant Sistemlerinin Avantajları

Modüler bant sistemler polimer malzemelerden üretilmiştir. Bu nedenle metal parçalar gibi korozif ortamlara karşı hassas değildir. Taşınan ürünlerin proses arasında yıkanması ya da dondurulması gerekiyorsa, bu hatlarda modüler bant sistemlerinin kullanılması daha doğru olacaktır. Modüler bant sistemleri, dış ortamdan en az etkilenen sistemlerden birisidir. Modüler bantların üzerindeki işlemlere yüksek sıcaklıkta işlem yapılması, bant sistemine zarar veren nadir proseslerden biridir. Bu nedenle yüksek ısının bulunduğu ortamlarda modüler bantlar dışındaki tasarımlar kullanılmalıdır.

Modüler bant sistemleri istenilen boyut ve şekilde tasarlanabiliyor. Bu sayede üzerinde taşınan ürünün ebatlarına özel olarak tasarlanmış modüler bant sistemlerini de kullanabilirsiniz. Modüler bantların en büyük avantajı, kuruyemiş gibi çok küçük parçalardan oluşan gıda ürünlerinin zayiat vermeden taşınmasını sağlamaktır.

Nisan 2024
PSÇPCCP
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930 
Menü
Canlı Destek