Gıda Konveyör Sistemleri

Gıda Konveyör Sistemleri

Gıda konveyör sistemleri, gıda sektörünün en sık tercih edilen taşıma bantlarından biridir. Gıda konveyörleri, özellikle küçük ve çok sayıda malzemenin sürekli olarak bir yerden bir yere taşınmasında tercih edilmektedir.

Gıda konveyör sistemleri sayesinde siz de firmanızda iş gücü ihtiyacını azaltabilir, fabrikanızın daha verimli çalışmasını sağlayabilirsiniz. Gıda konveyörleri özellikle gıda ürünlerinin bir işlemden diğer bir işleme ya da paketlemeye taşınmasında tercih edilmektedir. Ürünlerin, üretim sırasında sürekli olarak taşınması gerektiği için bu işlemleri otomasyona bağlamak, fabrikanızın üretim hızını ciddi şekilde arttıracaktır.

Gıda Konveyör Sistemlerinin Kullanım Alanları Nelerdir?

Gıda konveyörleri genel olarak gıda ürünlerinin hem pratik hem de hijyenik bir şekilde taşınmasını sağlar.

  • Kullanılan malzemeler, dayanıklı polimer malzemelerden üretilmiştir. Bu nedenle uzun süreli kullanımlarda dahi oldukça düşük deformeler görülmektedir.
  • Gıda konveyörlerinin en yaygın kullanım alanlarından biri, ürünlerin farklı seviyelere taşınmasıdır.
  • Gıda ürünlerinin taşınmasında konveyör sistemlerinden faydalanılması, işletmelerin üretim gücünü arttıran en temel etkenlerden biridir.
  • İşlem görecek olan gıda ürünlerinin, işlem göreceği prosese daha hızlı ve sistematik olarak ulaşmasını sağlayan bu sistemler sayesinde verimlilik ve buna bağlı olarak işletmenin karı artış gösterir.

Gıda Konveyör Bantları

Gıda Konveyör Sistemlerinin Avantajları Nelerdir?

Gıda konveyör bantlarının farklı birkaç avantajı bulunuyor. Bunlardan en önemlisi üretiminde polimer malzemelerin kullanılmasıdır. Polimer malzemeler, istenilen sertlik düzeyine kolayca getirilebilen malzemelerdir. Bu nedenle konveyör bant üzerinde taşınacak ürünün ağırlığına uygun bir tasarım ortaya çıkarılmasına elverişlidir. Bantların bir diğer avantajı ise oldukça kolay şekil verilmeleridir. Bu sayede bant üzerinde taşınacak malzemenin taşıma şartlarına uygun tasarımlara izin verir.

Gıda konveyörlerinin en yaygın kullanım alanları gıda işleme tesislerinde üretilen ürünlerin farklı prosesler arasında daha kolay transfer edilmesidir. Üretilen ve fabrika içerisinde işlem gören ürün paketleme bölümüne ve oradan nakliyeye de aynı şekilde taşınabiliyor. Gıda konveyörlerinin tasarımının ihtiyaca göre değiştirilebilmesi, gıda sektörünün her alanında kullanılabilmesine olanak sağlıyor.

Gıda konveyörlerinin üzerinde paketlenmiş gıda ya da büyük parçalar taşınacaksa, bant tasarımlarının düz hat şeklinde olması yeterlidir. Ancak kuruyemiş gibi küçük parçalardan oluşan gıda ürünlerinin taşınmasında ufak bölmeleri ve kenarlarında ürünlerin yere düşmemesi için çeşitli çıkıntıları olan bant sistemlerinin kullanılması gereklidir. Gıda konveyör sistemleri, geniş ürün yelpazesi ile her işletmenin ihtiyacını karşılıyor.

Haziran 2021
PSÇPCCP
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930 
Menü