Konveyör Bant

Konveyör Bant

Konveyör bant nedir? Alçakta olan ve yüksekte olan malzemeleri insan gücü olmadan motor yardımı ile taşımaya yarayan bantlara konveyör bant denir. Bu bantlar günümüzde çok tercih edilmeye başlanarak maliyeti en az olan taşıma türüdür. Malzemenin yapısına göre çeşitleri olan konveyör bant motora bağlı olarak çalışmaktadır. Maliyeti oldukça düşük olduğu için günümüzün taşıma sistemlerinin önünde gelmektedir. Konveyör bantlar seçilirken kullanılacak malzeme türüne göre seçilir.

Konveyör Bant

Rahatlık ve kolaylık sağlayan konveyör bant, dayanıklı ve güvenilir olması ile de bilinir. Taşıyacağınız malzemenin alanının düz ya da eğimli olması fark etmeden kolaylıkla bu bantlarla taşıma işlemleri gerçekleştirilmektedir. Fakat kullanılacağı alanın dar olursa bu bantların kullanımı zorlaşır. Bu yüzden kullanılacak olan alanın geniş olması gerekmektedir. Özellikle taşınacak olan malzemenin türüne göre bant seçimi yapıldığı için malzeme türünü çok iyi bilip ona göre bant seçimini yapmak gerekir ki daha sağlıklı bir şekilde taşıma işlemi gerçekleşebilsin. Malzeme türüne göre bu bantlar kullanıldığı zaman herhangi bir tehlike de yaratmaz.

Konveyör bant özellikleri nelerdir?

  1. Taşıma işlemlerine kolaylıkla ve rahatlıkla gerçekleştirmek için kullanılır.
  2. Yüksekte ve alçakta olan malzemeleri kolaylıkla taşır.
  3. Motora bağlı olarak çalışır.
  4. Diğer taşıma türlerine göre insan gücüne dayalı olmadığı için maliyeti çok uygundur. Bu yüzden en fazla tercih edilen taşıma türüdür.
  5. Bantların ebatı malzemeye uygun olarak yapılırsa her türlü tehlikeye karşı önlem alınmış olur.
  6. Kullanışlı ve çok dayanıklıdırlar.
  7. Taşınacak olan malzemenin ıslak, nemli ve ya kuru olması fark etmeden malzeme kolaylıkla taşınır.
  8. Bantların geniş alanlarda kullanılması daha uygundur.

Konveyör bantların kullanım alanları nerelerdir?

Özellikle inşaatlarda malzeme taşımak için kullanılan bu bantlar aynı zamanda hava yollarında, fabrikalarda, yükleme ve boşaltma işleminin yapıldığı insan gücüne dayalı olan her alanda maliyetini daha aza indirmek için kullanılmaktadır. Çoğunlukla eşya taşınılan mağazalarda, marketlerde de kullanılmaktadır. Limanlarda ve maden ocaklarında da kullanılarak yapılacak işlerin daha kolay ve rahat yapılmasını sağlayarak herhangi bir tehlikeye karşı önlem alınmaktadır. Ayrıca tarım ürünlerinin taşınmasında da kullanılır.

Ocak 2021
PSÇPCCP
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Menü