Konveyör Sistemleri

Konveyör Sistemleri

Konveyör sistemleri | Kullanım alanı açısından önemli bir yere sahip olan konveyör tanımlaması yapılacak olursa kapalı devre sisteminde ki çalışma esnasında yerde ya da yüksekte bulunan yükleri taşımak için kullanılan cihazdır. Bu cihazın bu etkileri ile büyük bir iş yükünü azaltma özelliğine sahiptir. Bu sistemin kullanım yeri genel olarak büyük iş yerlerinde ve fabrikalarda büyük malzemeleri taşıma da kullanılmaktadır. Ayrıca büyük kesimlerin yapıldığı kesimhaneler de kullanıma uygundur. Yaptığı işler adına kısa süreli olarak ağır yükleri taşıyarak yaptığı alanda etkisi ile çok avantajlıdır. Konveyör sistemleri birçok çeşidi ile kurulumu yapılmaktadır.

Konveyör Sistemleri Nelerdir?

Paketlenmiş ya da koli haline getirilmiş yükleri taşıma amaçlı kullanılan konveyör sistemleri içerisinde yer alan zincirli konveyör bu alanda işleri yapmaktadır. Başka bir çeşit olan rulo şeklinde olan sistem olarak kullanılan sistem zincirli sistemde ki gibi paketli olan malzemeleri taşımaktadır.

Destekli ve desteksiz şekliyle iş yapan bu sistemde kullanışlıdır. Herkes tarafından da çoğunlukla bilinen bir diğer taşıma sistemi de bantlı olarak adlandırılan sistemdir. Kutu şeklinde ve ambalaj şeklinde hazırlanan dökme malzemeyi taşıma özelliği ile büyük işleri yapmada kullanılmakta olup birçok işi taşıma görevini yapması ile bilinmektedir. Nakliye görevi yapan kamyon ve tır gibi araçlara yüklemede kullanılan başka bir konveyör de teleskobik konveyör ismi verilmektedir. Bu sistem sayesinde araç içine doğru uzama özelliği ile yükü araca yerleştirmektedir.

Konveyör Sistemin Kullanım Yerleri ve Avantajları

Kullanıldığı yerde sağladığı hizmetle iş yükünü hafiflettiği gibi zaman avantajını da bir arada tutmaktadır. En çok tercih edildiği yerler büyük çalışma alanlarına sahip olan yerlerdir. Konveyör sistemleri bu açıdan iş yerlerinde tercih yapılırken yaptığı işe göre şekil almaktadır. Alınan yüklü siparişlerin kısa sürede tamamlanmasına sağladığı artı özellikleri ile her açıdan olumlu sonuçlar vermektedir.

Tercih yapılma noktasında nelerin nasıl taşınacağı ve hangi ağırlıkta kaldırım yapılacağı hesabı yapılarak alınması yapılmaktadır. Kurulum yapılırken dikkate alınacaklar bu şekilde belirlenmektedir. Yapılan sistemlerin güvenli olması beraberinde çalışan kişilerin kaza risklerini ortadan kaldırmada etkilidir. Sağlam kurulumu yapılmazsa çok büyük felaketlerle sonuçlanmasına sebep olabilmektedir.

Eylül 2020
PSÇPCCP
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930 
Menü