Zaman Kayışları

Zaman Kayışları | Zaman kayışları, senkronize güç iletimi amacıyla kullanılan kayışlardır. Çok dayanaklı ve sağlam bir yapıya sahiplerdir. Aynı zamanda uzamasız çalışmaktadırlar. Düşük şaft ve yatak yüklemesi nedeniyle bakıma ihtiyaçları bulunmamaktadır. Küçük kasnak çaplarında da rahatlıkla çalışabilmektedir.

Zaman Kayışı Nedir? Hangi Amaçla Kullanılmaktadır?

Zaman Kayışları, yapılarında fiberglas gerdirme kordlarını ve kloropren kauçuk malzemeyi barındırmaktadır. Bu nedenle çok uzun ömürlü kullanım imkanı sunmaktadır. Hız orantılarına bakıldığında, maksimum verim elde edildiği gözlemlenmektedir. Kesme kuvvetlerine dirençli ve hassas hatveli bir yapıya sahiplerdir. Trapez profilli dişlere sahip olmaları ve ince yapıları dolayısıyla, kasnak kanallarına çok iyi bir şekilde uyum sağlamaktadır.

Zaman Kayışı Kullanım Alanları ve Yapısal Özellikleri,

Otomotiv sanayisinde, CNC ve taşlama tezgahlarında, bazı hassas makinalarda, kontrol ve taşıma sistemlerinin devir ve güç iletiminde, ve çeşitli ofis makinalarında tercih edilmektedir. Ölçüleri inç biriminden olmaktadır.

Çalışma sıcaklığı aralığı, -20 °C / +80 °C aralığındadır. Yağ mukavemetinin olduğundan da bahsetmek gerekir. Yapısal olarak zaman kayışları kesitleri incelendiğinde; kloropren kauçuk sırt, kloropren kauçuk diş, fiberglas gerdirme kordu, kauçuk emprenye bez katmanlarına sahiptir.

Zaman Kayışları Ürün Örnekleri

Zaman Kayışları

Zaman kayışları; esneklik, güç, dayanıklılık, güvenilirlik ve güç aktarımı konularında ön plana çıkan ürünlerdir. Yüksek nitelikli güç aktarımı sunarak, esnekliği arttırmakta ve gerilmeyi azaltmaktadır. Dişleri kaplamakta olan tabaka, kayışın ihtiyacı olan statik iletkenliği en iyi biçimde sağlamaktadır.

Zaman Kayışı Türleri,

1) Poliüretan zaman kayışları: Doğrusal hareket sağlama, güç aktarma ve taşıma amaçlı olarak endüstriyel kullanıma uygun kayış türleridir. Genellikle,100 mt.’lik standart rulo boyutunda üretilmektedir. Lineer sistemlerin çeşitli diş formlarında sıklıkla tercih edilmektedir. Yüksek ve hızlı güç aktarımı ile ağır yük taşıma ile ilgili alanlarda ideal bir kullanım imkanı sunmaktadır. Talebe göre, anti static ve çift taraflı olarak da üretilebilmektedir. Bakım gerektirmeyen yapıya sahip olup, kimyasal maddelere direnç göstermektedir. Yüksek performans gerektiren tüm alanlarda ve ağır taşıma gereksinimi bulunan yerlerde kullanılmaktadır.

2) Kauçuk zaman kayışları: Dar kesitli v kayışlar ile kauçuk triger kayışlar bu gruptadır. Daha fazla miktarda güç aktarmayı sağlamakta olan, yüksek güç iletim kapasitesine sahip, tırtıklı ve dar kesitli kayışlardır. Bu tırtıllı yapısı ile hem küçük kasnaklardan dönüş kolaylaşmakta hem de hava sirkülasyonu sağlanmasıyla ısınmanın önüne geçilmektedir. Böylece, kayışın ömrü uzamaktadır.

Menü